WikiLeaks kartičarima prijeti tužbom Ukoliko im kartičarske kuće odmah ne ukinu blokadu koja im onemogućava primanje donacija, WikiLeaks će protiv njih podnijeti tužbu Europskoj komisiji. Potvrdio je to odvjetnik WikiLeaksa, a riječ je o kartičarskim kućama Visi i MasterCardu.
Odvjetnik Svein Andri Sveinsson rekao je kako bi još dvije tužbe, po jedna u Danskoj i na Islandu, trebale uslijediti u rujnu. Time bi WikiLeaks dobio povrat nekoliko desetaka milijuna eura koje je mogao dobiti da mu kartičarske kuće prije sedam mjeseci nisu uvele blokadu.
Sveinsson je rekao kako u ovom trenutku imaju tri bojna polja – Dansku, Island i Bruxelles. WikiLeaks i islandska tvrtka za prikupljanje sredstava DataCell žalit će se Europskoj komisiji zbog, kako ističu, zloporabe dominantnog položaja i kršenja europskih pravila tržišnog natjecanja, pri čemu ističu da Visa i MasterCard posjeduju 96 posto kartičarskog tržišta u Europi.
objavljeno u 14:36;
05. srpnja 2011 / mls
Ostavka Matsumota Japanski ministar Riju Matsumoto, nakon samo tjedan dana, morao je dati ostavku u novoosnovanom ministarstvu obnove. Matsumoto je neoprezno izjavio da će vlada pomoći samo onima koji točno znaju što žele obnoviti ili nadoknaditi.
Ali ne i ostalim stradalima u razornom potresu i tsunamiju, koji su u ožujku pogodili tu zemlju.
I dok premjer Naoto Kan nastoji od parlamenta dobiti suglasnost da potroši novih 25 milijarda dolara za obnovu zemlje, njegov je novoimenovani ministar obnove morao odstupiti zbog neosjetljivosti za nastradale u potresu.
"Ja suosjećam sa svima koji su stradali. Duboko se ispričavam zbog svojih neprimjerenih izjava. Nastavit ću kao običan građanin pomagati ljudima. Pozivam sve u vladi i opoziciji da rade zajedno kako bi se Japan obnovio." – izjavio je Ryu Matsumoto.
Japan još uvijek bori s radijacijom. Više od 20 tisuća ljudi je nestalo ili ubijeno u razornom potresu u ožujku ove godine.
objavljeno u 11:23;
05. srpnja 2011 / tr
Grčka kreće u reforme Europska unija pozdravila je odluku grčkog parlament o prihvaćanju novih, rigoroznih mjera štednje. U idućih nekoliko godina, povećanjem poreza i cijena, uštedjet će se 28 milijardi eura, a prodajom državne imovine namaknuti još 50 milijardi.
"Potpora programu štednje važan je iskorak i za budućnost Grčke i za stabilnost eura. Grčka je pokazala spremnost da krene teškim putem, koji će značiti velike žrtve za mnoge ljude, no omogućit će smanjenje dugova i gospodarski rast. Nema drugog načina, nego da postanu konkurentniji." – izjavila je njemačka kancelarka Angela Merkel.
Odluka parlamenta samo je razljutila grčke građane, koji smatraju da će se sve prelomiti na njihovim leđima. Središte Atene cijeli je dan i noć nalikovalo na pravo bojno polje. U sukobima nasilnih prosvjednika i policije ozlijeđeno je 150 osoba. Uništeno je mnogo autobusnih postaja, zapaljeno više banaka i jedna pošta.
objavljeno u 09:29;
30. lipnja 2011 / tr
Studenti poslani u tvornice i na polja Naši stariji čitatelji sjetit će se popularnih ORA, Omladinskih radnih akcija. Znale su trajati od nekoliko dana do nekoliko tjedana. No, ova je ORA znatno radikalnija - Sjeverna Koreja odlučila je zatvoriti sveučilišta na deset mjeseci kako bi studenti mogli raditi u tvornicama i na poljima te tako pomoći oporavku ekonomije.
Državni je vrh u proglasu najavio da će sjevernokorejski narod 2012. ostvariti svoj cilj i postati "velika, prosperitetna i moćna nacija".
Neki analitičari smatraju da je Pyongyang zapravo zabrinut zbog mogućih studentskih pobuna protiv vlade - strahuje da bi ustanak mogao početi upravo na fakultetima.
objavljeno u 09:24;
30. lipnja 2011 / tr
Počelo suđenje kambodžanskim monstrumima U kambodžanskoj prijestolnici Phnom Penhu započelo je suđenje četvorici čelnika Crvenih Kmera, koje predstavlja jedno od najmasovnijih egzekucija u povijesti. Riječ je o najvećem i najsloženijem procesu još od kraja Drugoga svjetskog rata.
Crveni Kmeri bili su sljedbenici vladajuće Komunističke partije u drugoj polovici 70-ih godina prošlog stoljeća, a na čelu im je bio zloglasni Pol Pot. Vodili su monstruoznu politiku tijekom koje je stradalo između 1,5 i 2,2 milijuna ljudi.
Imali su ideju izgraditi samostalno poljoprivredno društvo bez utjecaja izvana. Zanimljivo, sve do danas se nikome iz vrha režima nije sudilo, iako je sud za Crvene Kmere osnovan pod pokroviteljstvom UN-a još u devedesetim godinama, a Pol Pot je umro 1998. godine.
Sada će za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid odgovarati ideolog Potova režima Nuon Chea, ministar vanjskih poslova Ieng Sary, predsjednik Demokratske Kampućije Khieu Samphan i ministrica za socijalnu skrb Ieng Thirith.
objavljeno u 13:14;
28. lipnja 2011 / mls
| | | | |